Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) 2.16/00064/2023
Nie jesteś w stanie zbudować intymnych relacji z każdym spotkanym człowiekiem, chociażby dlatego, że nie wystarczy ci uwagi ani czasu. Życzliwość możesz okazywać znacznie szerszemu gronu: nie tylko znajomym, lecz także osobom przypadkowo spotkanym w sklepie czy w innym miejscu publicznym.
Oczywiście należy pamiętać także o życzliwości kierowanej w stronę rodziny i przyjaciół. Jak pokazuje praktyka, czasami łatwiej zachować się życzliwie wobec obcych – choćby w związku z tym, że większość ludzi chce uchodzić za kulturalnych i dobrze wychowanych – a wobec najbliższych często o życzliwości zapomina. To wielki błąd. Jego przyczyną jest zapewne najczęściej to, że we własnym gronie częściej zdarzają się chwile, gdy brakuje cierpliwości, bo poziom emocji w relacjach jest wyższy. Jednocześnie z niewiadomych względów czujemy się uprawnieni do tego, aby mniej się przykładać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą długotrwałe relacje. Tymczasem to właśnie wobec najbliższych powinniśmy się starać najbardziej – skoro najbardziej nam na nich zależy.
Jak rozwijać życzliwość ?
1. Za każdym razem, gdy kogoś spotkasz, zachowuj pogodne nastawienie. Uśmiech nic nie kosztuje, a może sprawić, że poprawisz komuś humor
2. Kiedy spotykasz ludzi w sklepie czy w urzędzie, zachowuj się taktownie, grzecznie, miło. Nawet podczas załatwiania trudnych spraw urzędowych warto okazywać życzliwe nastawienie, tym bardziej, że w większości przypadków udziela się ono odbiorcy. Rezultat takiej interakcji może cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.
3. Ćwicz drobne gesty pomocy innym. Ustąp miejsca w autobusie osobie starszej, kobiecie w ciąży lub rodzicowi z małym dzieckiem. Podnieś laskę, która upadła staruszce, a gdy jedziesz samochodem, przepuść kogoś czekającego na pasach. Tak niewielkie gesty mogą poprawić samopoczucie nie tylko innym, lecz także tobie.
4. Sprawdź, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania jest ktoś, kto od czasu do czasu potrzebuje pomocy, np. staruszek, któremu możesz pomoc przynieść zakupy do domu, albo osoba niepełnosprawna, którą możesz zabrać na wycieczkę po okolicy Uboga rodzina ucieszyłaby się z paczki z żywnością przed świętami, a do pobliskiego domu dziecka warto dostarczyć niepotrzebną ci odzież.
5. Jeśli masz apetyt na więcej, poszukaj organizacji wolontariackich w swojej miejscowości, w których mógłbyś działać na rzecz społeczności. Możesz także samodzielnie zorganizować jakąś inicjatywę, zrobić coś w sprawie, która jest ci bliska, a dotyczy innych ludzi. Wspaniale, jeżeli uda ci się namówić niektórych znajomych do udziału w tym projekcie.
6. Co jakiś czas zadbaj o najbliższych w szczególny sposób. Niech będą to – choćby drobne – gesty, które pokażą, że pamiętasz, co sprawia tym osobom radość, że zależy ci na ich komforcie lub chcesz być pomocny w chwilach, gdy tego potrzebują.
Życzliwość to uniwersalna, dobra cecha dla jednostki i społeczeństwa. Jeśli zastosujesz wszystkie moje porady zobaczysz, że zaczną dziać się małe cuda. Wysłana od ciebie życzliwość względem innych, wróci do ciebie jak bumerang.
sukcesomania