Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Jeszcze chandra czy już depresja?

Wielu z nas dotyka często smutny nastrój. Wciąż dokucza nam zmęczenie i senność, nie mamy na nic ochoty.Choć wiele osób stawia znak równości między tymi jednostkami to chandra różni się od depresji. Z medycznego punktu widzenia pierwsza z nich jest uciążliwą dokuczliwością, która może jednak samodzielnie minąć, druga – poważną chorobą, wymagającą interwencji psychoterapeuty lub psychiatry.

Jak odróżnić?
Przede wszystkim czasem trwania. 

Chandra z reguły trwa od kilku do kilkunastu dni, o depresji można zaś mówić, gdy znaczne obniżenie humoru utrzymuje się bez przerwy minimum 2 tygodnie. Nieleczone fazy depresji mogą potrwać średnio od 6 do 9 miesięcy, a bywa, że nawet dłużej. Znam przypadki gdzie depresja trwała kilka lat.
Drugą zasadniczą różnicą jest nasilenie objawów oraz ich charakter. Podczas chandry samopoczucie może ulegać zmianie – chociaż jest obniżone, to osoba nią dotknięta miewa czasem lepsze momenty. Dobra komedia lub spotkania przy piwie ze znajomymi potrafią ją rozśmieszyć, reaguje na pozytywne bodźce płynące z otoczenia, a smutek i przygnębienie mogą pojawiać się jedynie w określonych porach dnia najczęściej wieczorem przed zaśnięciem, gdy analizujemy co wydarzyło się w ciągu dnia i staramy się zasnąć. Spadek wigoru i zmęczenie potrafią utrzymywać się przez kilka dni, ale na ogół dość szybko mijają.
Niezdolni do przezywania radości
W przypadku depresji natomiast nastrój jest znacznie obniżony, utrzymuje się przez cały czas i nie ma szans na rozbawienie osoby chorej, ponieważ jednym z symptomów jest anhedonia (niezdolność do przeżywania radości). Ponadto w depresji (w odróżnieniu od chandry) często pojawiają się myśli samobójcze (u 40-80 proc. chorych). Osoby z myślami samobójczymi tracą zainteresowanie codziennymi sprawami, i chociaż z pozoru mogą nam się wydawać normalne bo chodzą do pracy, robią zakupy to jednak ich wnętrze wypełnione jest pustką i bólem. Najczęściej osoby te często wstydzą się choroby i nie chcą przyznać, że potrzebują pomocy, bojąc się krytycznej oceny ze strony środowiska społecznego w którym żyją.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz tutaj: www.liniawsparcia.pl W Krapkowicach istnieje także Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie znajdziesz zespół fachowców.

sukcesomania