Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) 2.16/00064/2023
Poznaj psychologiczne mechanizmy, które nieświadomie stosujemy w swoim życiu, w rezultacie wprowadzając chaos i cierpienie w naszym życiu osobistym i w relacjach interpersonalnych.
Wymazywanie z pamięci
Wymazywanie z pamięci niechcianych emocji, uczuć jest zwykłym psychologicznym mechanizmem obronnym, który zaczyna funkcjonować, gdy takie uczucia jak przerażenie, poczucie winy czy gniew stają się zbyt silne. Umysł blokuje wtedy świadomości dostęp do nich, co stanowi doskonałą obronę naszej psychiki. Bez tego mechanizmu moglibyśmy oszaleć. System działa tak skutecznie, że w naszej pamięci nie pozostaje żadnej ślad tych uczuć lub zdarzenia, które je wywołało. Blokada może trwać dni, tygodnie lub lata, a czasami całe życie….
O stłumieniu mówimy wtedy, gdy świadomie negujemy istnienie emocji, których nie chcemy odczuwać bądź odepchnąć i nie chcemy im stawić czoła. Jeśli jednak robimy to przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do stanu odrętwienia równoważnego z wymazywaniem z pamięci.
Poczucia winy doświadczają na ogół wszyscy ludzie. Winni czujemy się wtedy, gdy wiemy, że postąpiliśmy źle. Wstyd natomiast sięga do głębszych pokładów poczucia winy, gdy uważamy jesteśmy źli. Za pomocą wstydu nasze ego (nasze ja) sprawia, że czujemy się źli z samej natury. Wyparty wstyd tworzy blokadę energii na poziomie komórkowym. Jeśli trwa zbyt długo, wpływa szkodliwie na zdrowie psychiczne lub fizyczne. Dzisiaj wielu badaczy uważa wymazywanie z pamięci emocje za jedną z podstawowych przyczyn raka.
Projekcja
Chociaż wymazaliśmy ze świadomości uczucia i wspomnienie o wydarzeniu, które je wywołało, nasza podświadomość zdaje sobie sprawę, że związany z nim wstyd, poczucie winy lub krytyczne nastawienie do siebie nadal w nas tkwią. Próbujemy więc pozbyć się bólu, przenosząc go na kogoś lub na coś poza nami. Mechanizm projekcji pozwala nam zapomnieć, że kiedykolwiek mieliśmy takie odczucia. Po dokonaniu projekcji niechcianych uczuć na innego człowieka uważamy, że to on je posiada, a nie my. Jeśli więc wymażemy z pamięci swoje poczucie winy, po czym dokonamy jego projekcji, to obarczymy winą druga osobę. Jeśli stłumimy złość i przeniesiemy ją na kogoś innego, będziemy go postrzegać jako zagniewanego. Możemy obciążyć innych winą za wszystko to, za co obwinialiśmy siebie. Nic dziwnego, że czujemy ulgę! W ten sposób ktoś inny odpowiada za te wszystkie straszne rzeczy, które nam się przytrafiają, lub za cechy, których w sobie nie lubimy.
Bądź świadoma
Kiedy zaczniesz kogoś osądzać, wiedz, że dokonujesz projekcji. Gniew jest stałym towarzyszem tego procesu, gdyż ego używa go jako usprawiedliwienia projekcji poczucia winy. Kiedy więc wpadniesz w gniew, pamiętaj, że znowu przenosisz na kogoś swoje poczucie winy.
To, co tak bardzo cię razi w drugim człowieku, jest po prostu odbiciem tej części twojej osobowości, którą odrzuciłaś i wymazałaś ze świadomości a następnie przerzuciłaś na tę osobę. W przeciwnym razie nie byłabyś tak zirytowana.
Dlatego wymazywanie z pamięci i projekcja stały się naszym sposobem życia, podtrzymywanym przez niekończące się cykle lęk – atak, obrona – atak. A to jest doskonały przepis na wieczny konflikt wewnętrzny.
Radykalne wybaczenie
Dlatego jedyną radą na odmęty naszej psychiki jest radykalne wybaczenie sobie i innym. Radykalne wybaczenie wiąże się z wybaczeniem bez potrzeby potępienia. Czym, Radykalne Wybaczanie różni się od tradycyjnego wybaczania? Zwykle, kiedy chcemy wybaczyć, musimy pozbyć się chęci potępiania, na rzecz chęci wybaczenia i zapomnienia. Taka metoda bywa jednak długotrwała i mało skuteczna. Radykalne Wybaczanie pozwala nam wyrazić uczucia i emocje, które pojawiły się w wyniku zranienia, jakiego doznaliśmy – takie jak ból, gniew, złość, nienawiść, żal, a następnie dokonać ich transformacji. Jak tego jednak dokonać? Metoda, którą opracował Colin Tipping, czyli „Radykalne Wybaczanie” pozwala nam powrócić do sytuacji, w których poczuliśmy się skrzywdzeni i zmienić sposób postrzegania i uwolnić się od potrzeby potępiania osób, czy sytuacji, które nas zraniły. Dzięki transformacji za pomocą specjalnych narzędzi Radykalnego Wybaczania uwalniamy energię, którą do tej pory poświęcaliśmy na utrzymywanie gniewu i urazy. Narzędzia te możesz poznać w książce autorstwa Colina Tippinga pt.: „Radykalne wybaczenie”.
sukcesomania