Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) 2.16/00064/2023
Pieniądze są nośnikiem wartości, to jakie mają cechy? Czy mogą by w ogóle dobre? Czy mogą być złe? Fryderyk Karzełek ( przedsiębiorca, ekspert w dziedzinie finansów, mentor rozwoju osobistego, w wieku 36 lat zbankrutował, dziś jest milionerem) w swojej książce „Problemy są dobre, czyli jak odzyskać siłę w trudnych czasach” uważa, że to raczej my; ludzie jesteśmy mistrzami, albo nie w posługiwaniu się pieniędzmi i w zależności od tego w czyich rękach one są, mogą być narzędziem dobra albo zła. Pieniądze są tak naprawdę narzędziem do realizacji zadań, celów, marzeń oraz nośnikiem wartości, można by powiedzieć nawet, uniwersalnym nośnikiem wartości. Ale jak się przygotować na trudne czasy? Na kryzysy takie jak mamy teraz chociażby z powodu pandemii? Karzełek pisze w swojej książce „ To, że kryzys przychodzi zawsze to wiadomo. W związku z tym tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki kryzys przyjdzie – czy z zewnątrz, czy z wewnątrz, czy będzie w twoim osobistym świecie, czy też będzie ogólnoświatowy i wywrze wpływ na ciebie. Kryzys jest kryzysem, trudne czasy po prostu przychodzą i odchodzą. Ważna jest jedna tylko kwestia: czy będziesz przygotowany na te ciężkie czasy i czy będziesz wiedział, jak najszybciej się z nimi uporać”? .
Zmień podejście
Musi nastąpić przełom w Twoim myśleniu i od tego momentu pieniądze są po prostu ważne, nawet jeżeli nigdy wcześniej tak nie było. Rozpraw się, proszę ze swoimi negatywnymi przekonaniami. Posłuchaj ciekawych podkastów nt. zarabiania pieniędzy albo zapisz się na jakiś rozwojowy kurs. Rozpraw się ze stereotypami, które być może gdzieś tam słyszałeś w domu, od bliskich, albo w szkole. Podejmij decyzje, że już od dzisiaj będziesz robił wszystko, żeby najdalej za 10 lat być finansowo bezpiecznym. Po prostu zrób to. Powiedz sobie na głoś „już nigdy więcej problemów finansowych”. Już żaden kryzys w twoim osobistym świecie nie będzie ci straszny. Ale żeby to osiągnąć musisz ten cel umotywować, skonkretyzować. Weź teraz kartkę i długopis i napisz na czym ma polegać twoje finansowe bezpieczeństwo, ile chcesz zgromadzić pieniędzy i jak będzie wyglądała twoja kura znosząca złote jaja? Czy założysz biznes? A może się przekwalifikujesz? Potem umotywuj to, czyli podejmij decyzje dlaczego za 10 lat masz być finansowo bezpieczny. Napisz przynajmniej 25 rzeczy, dlaczego jest to dla ciebie ważne. Pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialny za swoje finanse. Pamiętaj także, że dochodzenie do zamożności, do finansowej niezależności jest oparte na 3 kompetencjach:
· Planowaniu i mądrej pracy
· Wydawanie pieniędzy
· Pomnażaniu pieniędzy
Robert Kiyosaki, jeden z mądrych tego świata, autor książki „Bogaty ojciec i biedny ojciec” napisał w jednej ze swoich książek, że ludzie zamożni pracują mądrze, a nie ciężko.
Znajdź sobie przewodnika
Znajdź sobie jakiegoś coacha, autora, mentora, mówcę, eksperta. Kogoś kto się na tym zna. A jeszcze lepiej osobę do której będziesz mógł zadzwonić, o coś się zapytać. Więc może innego przedsiębiorcę lub osobę sukcesu z twojego otoczenia? Kogoś kogo cenisz, kto jest odważny i cię inspiruje. Jakiegoś zamożnego przyjaciela J
Postaw sobie cele i zaplanuj swoją przyszłość
Możesz się posłużyć popularną analizą SWOT– to popularna technika służąca do porządkowania i analizy informacji. Nazwa jest akronimem od angielskich słów określających cztery elementy składowe analizy (Strengths – silne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, okazje i Threats – zagrożenia. Podziel kartę na 4 części i podpisz wg wcześniej przeczytanych informacji. Możesz także zrobić inny podział.
Wypisz:
· przychody (to twój dochód)
· koszta (wydatki na życie)
· pasywa ( kredyty, pożyczki u krewnych)
· aktywa (samochód, biżuteria, obligacje, mieszkanie – także jeśli jest na kredyt)
Panuj nad swoimi wydatkami
Przygotuj karteczkę, którą włożysz do portfela, z pytaniem: „czy to jest na prawdę konieczne”? Analizuj, analizuj, analizuj. Zazwyczaj nie kupujemy rzeczy, których naprawdę nie potrzebujemy, zwykle kupujemy te, które chcemy. I tutaj padamy ofiarą naszych emocji i tłumaczymy sobie, że przecież musimy to właśnie teraz mieć, a jeżeli jeszcze to jest w specjalnej ofercie, no to już wtedy puszczają hamulce. Dlatego zacznij mądrze panować nad swoimi wydatkami.
Dopasuj dochody do planu
Są dwie kategorie ludzi: pierwsi to ludzie, którzy dopasowują się do dochodów, zarabiają na etacie kwotę X i swoje życie wpasowują w tę kwotę, czyli jeżeli zarabiają 3 tys. zł to po prostu żyją na poziomie 3 tys. zł. Uzależniają zarobki od innych – od pracodawcy, systemu, gospodarki, nie od siebie. Ci pierwsi mówią, że będą realizować swoje cele jeśli będzie ich na to stać a ci drudzy twierdzą: będę tyle zarabiał, żeby realizować swoje marzenia. Oni dopasowują swoje dochody pod życiowy plan. Odkładaj 10 % swoich dochodów co miesiąc na swoje plany, na swoją przyszłość, którą zrealizujesz w ciągu najbliższych 10 lat. Odkładaj pieniądze na nowe studia, na kapitał początkowy jakiejś franszyzy, na coś co przybliży cię do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego w przyszłości. Jak odłożyć 10 % dochodów przy niskich zarobkach ? Pomyśl o swoim czasie. Doba ma 24 h. ile godzin pracujesz zawodowo ? 8? Ile czasu poświęcasz czas na dojazdy, dzieci, obowiązki domowe? A teraz oblicz ile czasu ci zostaje? Na co go pożytkujesz? Na Netflixa? TV, media społecznościowe? A co by było gdybyś godzinę dziennie poświęcił na swój rozwój ? Albo na pracę dodatkową. Na koniec naucz się cieszyć życiem dzięki pieniądzom. Bądź wdzięczny.
5 żelaznych zasad wg Fryderyka Karzełka:
1. Pieniądze tak naprawdę są narzędziem do realizacji zadań, celów, marzeń – są uniwersalnym nośnikiem wartości.
2. Dopóki będziesz miał negatywny stosunek do pieniędzy, nie będą one do ciebie lgnąć.
3. Ludzie zamożni biorą na siebie pełną odpowiedzialność za swoją sytuację i planują na piśmie swoje finanse.
4. Naucz się koniecznie zasad inwestowania, poznaj instrumenty, jakie są na rynku, a później dopiero zacznij to robić.
5. Naucz się cieszyć życiem dzięki pieniądzom. Nadaj sens swojej zamożności i dziel się tym, co masz.
BiBibliografia: Fryderyk Karzełek ” Problemy są dobre”.