Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) 2.16/00064/2023
Czy idąc na rozmowę rekrutacyjną, myślałeś kiedykolwiek o niej jako spotkaniu dwóch potencjalnych partnerów, których celem jest sprawdzenie, czy są zainteresowani współpracą ze sobą? Nie tylko pracodawca chce to sprawdzić, ale kandydat również. Bo rozmowa kwalifikacyjna właśnie po to jest. By obie strony się poznały i do siebie przekonały. Bo pracodawcy… też zależy. Tylko kandydaci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Rozmowa kwalifikacyjna to nie egzamin !
Idąc na spotkanie o pracę z jednej strony idziesz, by zaprezentować się pracodawcy, opowiedzieć o tym, co umiesz i wiesz, jaki jesteś. Co takiego masz, co możesz mu zaoferować i za co on będzie chciał Ci płacić. Z drugiej strony, idziesz poznać swojego – być może przyszłego – szefa. On też powinien się postarać, aby zaprezentować Ci to, co może zaoferować. Pewność siebie na spotkaniu z pracodawcą wywiera na nim dobre wrażenie. Ma on przed sobą kandydata, który wie, co umie, wie, co ma i co chce robić, jest do tego komunikatywny – i w transparentny sposób prezentuje swoje doświadczenie i umiejętności.
Kobiety wciąż mniej pewne siebie od mężczyzn
Pewności siebie nie da się udawać i nie jest dana nam raz na zawsze. Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie ją zbudować — można się jej nauczyć i ją wyćwiczyć, ale potrzebny jest do tego regularny trening! Kobieta pewna siebie to nie ta, która nie ma wątpliwości na swój temat i jest z siebie zawsze zadowolona. Nie ma takich osób, uwierz mi. Pewność siebie nie jest też tożsama z brakiem obaw, tremy czy wątpliwości. Trudna sytuacja zawsze będzie po prostu trudna. Co zatem różni kobiety przekonane o swojej wartości od tych, które w siebie nie wierzą? Kobiety pewne — kobiety sukcesu — osiągają to, czego chcą, ponieważ pomimo obaw i lęków wychodzą ze swojej strefy komfortu i działają, ryzykują.
Wytrenuj swoją pewność siebie
Zapraszam Cię teraz do wykonania krótkiego ćwiczenia autorstwa Izabeli Wołyniec – Sobczak, doradczyni zawodowej.
Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Co powoduje, że czujesz się pewna siebie? Dlaczego? Gdzie? Kiedy? W jakich sytuacjach? Jak pisałam wcześniej: pewność siebie nie jest stała, czasami czujemy się pewne siebie, innym razem nie — i jest to zupełnie normalne!
Wiesz już?
1) Czujesz się pewna siebie, gdy masz POCZUCIE SWOJEJ WARTOŚCI wynikające ze znajomości samej siebie.
2) Czujesz się pewna siebie również w sytuacjach, do których jesteś PRZYGOTOWANA.
3) Czujesz się pewna siebie w okolicznościach, które ZNASZ, w których już byłaś.
WSZYSTKO, CO JEST NOWE I NIEZNANE, powoduje stres i brak pewności siebie. Podobnie dzieje się, gdy… NIE ZNASZ SIEBIE.
Jak zbudować pewność siebie, która pomoże opanować stres i z sukcesem przejść każdą rozmowę rekrutacyjną? Jeśli chcesz czuć się pewnie na rozmowach rekrutacyjnych, musisz:
1. Wierzyć w siebie i mieć poczucie swojej wartości. Pewność siebie wynika z poczucia wartości i jest efektem uświadomionych talentów, silnych stron, umiejętności, doświadczenia, naturalnych predyspozycji.
2. Być przygotowana do spotkań — pod tym hasłem kryje się wiele elementów, w tym Twój pewny głos, któremu towarzyszą: mowa ciała komunikująca pewność siebie, słowa mocy, odpowiadanie na wszystkie pytania, nawet te najbardziej zaskakujące, zadawanie pytań, argumentacja przemawiająca za własną kandydaturą w kontekście wymagań firmy, mówienie o swoich sukcesach oraz silnych i słabych stronach, rozmowa o wynagrodzeniu i warunkach pracy i dużo innych.
3. Jak najczęściej chodzić na spotkania rekrutacyjne, aby „oswoić” tę sytuację. W końcu przestanie ona być nowa i zaskakująca, bo im więcej spotkań odbędziesz, tym mniej spraw będzie w stanie Cię zaskoczyć, a więc także zestresować.
PAMIĘTAJ! Nawet jeśli jesteś przygotowana najlepiej, jak to tylko możliwe, MASZ PRAWO ODCZUWAĆ STRES — to zupełnie naturalne, a rekruterzy są tego świadomi. MASZ TAKŻE PRAWO POWIEDZIEĆ „NIE WIEM”, gdy naprawdę nie wiesz i nie masz „na szybko” pomysłu na odpowiedź.
Zadbaj o ciało, komunikację i język.
Poznaj obszary, które decydują o tym, jak się czujesz i jak jesteś odbierana podczas rozmowy z rekruterem (stosuje również w codziennym życiu, bo dotyczą tak naprawdę każdej osoby, którą spotykasz).
W sferze ciała zadbaj o:
• dobrze dobrany, biznesowy strój,
• wyprostowaną sylwetkę,
• lekko uniesiony podbródek i czubek głowy skierowany do sufitu (na szczęście w czasach epidemii preferowane są rozmowy online, więc ten szczegół może cię w najbliższym czasie nie dotyczyć.
• stosowanie podczas rozmowy gestykulacji z otwartymi dłońmi (dłonie powinny być zawsze widoczne, nie trzymaj ich w kieszeniach lub pod stołem),
• kontakt wzrokowy z rozmówcą.
W sferze interakcji i komunikacji:
• przywitaj rekrutera pewnym uściskiem dłoni i spojrzeniem w oczy,
• mów głośno i wyraźnie,
• od czasu do czasu uśmiechnij się,
• w razie wątpliwości poproś o powtórzenie pytania lub sformułowanie go w inny sposób,
• zadawaj pytania,
• jeśli sytuacja temu sprzyja, spraw komplement, np. pochwal biuro, bardzo sprawną obsługę w recepcji, świetnie oznaczone wejście od ulicy itp.
W sferze języka:
• stosuj określenia, które jasno wskazują, że jesteś odpowiedzialna za swój sukces. To słowa pokazujące sprawczość: pozyskałam, zdobyłam, zrealizowałam, przeprowadziłam, pokierowałam, osiągnęłam;
• unikaj zwrotów sugerujących niepewność: chyba, może, domyślam się, wydaje mi się, raczej tak/nie itd.;
• podkreślaj, że rozumiesz przebieg rozmowy, parafrazując słowa rozmówcy, a także zwykłym „rozumiem”. Gorzej natomiast brzmi odpowiedź „tak, oczywiście”, ponieważ może wskazywać na Twoją niższą pozycję i pasywność.
Podnieść swoją samoocenę długoterminowo
Oto kilka dodatkowych ćwiczeń, które pozwolą Ci długoterminowo podnieść samoocenę, a także pozbyć się stresu.
1. Postaw sobie cel, który wydaje Ci się trudny do osiągnięcia, gdyż boisz się, wstydzisz i przejmujesz tym, co pomyślą Twoi znajomi. Następnie wyznacz sobie datę realizacji
tego celu i podejmij wyzwanie. Zacznij od małych kroków. Na przykład: jeśli nigdy nie prosiłaś szefa o możliwość pracy zdalnej, bo założyłaś, że się nie zgodzi, ta rozmowa może
być Twoim celem. Jeśli nie masz szczególnych relacji z nikim w biurze, postaw sobie za cel zbudować relację z jedną, wybraną, osobą. Pamiętaj, że aby to ćwiczenie miało sens,cel nie może być ani zbyt łatwy, ani za trudny.
2. Uświadom sobie swoją sprawczość. Na koniec tygodnia wypisz pięć zdarzeń lub sytuacji, które były bezpośrednią konsekwencją Twojego działania i Twoich decyzji. Na przykład: „świetnie się czułam, bo codziennie rano zamiast kawy z mlekiem i cukrem piłam zieloną herbatę”; „zaoszczędziłam 200 zł, bo zamiast jadać w fast foodach gotowałam
sobie obiady”; „znalazłam czas na trening w domu, bo zamiast codziennie robić zakupy zamówiłam je przez Internet”. To ćwiczenie pokazuje, że w życiu nic się nie przytrafia
samo z siebie, ale jest wynikiem naszego działania. Osoba, która rozumie swój wpływ na własne życie, jest zarazem bardziej pewna siebie.
3. Bądź wdzięczna. To ćwiczenie pomaga pozbyć się stresu, docenić to, co mamy, i jednocześnie doświadczyć poczucia dostatku. Osoby, które czują, że niczego im nie brakuje, również łatwiej budują pewność siebie. Co wieczór spisz w kilku punktach, za co jesteś
Dziś wdzięczna, np. za zdrowie, za udany dzień w pracy, za chwilę dla siebie, za fajny wieczór z dzieckiem itd.
4. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Sport (także morsowanie) wspaniale buduje naszą pewność siebie. Nie chodzi o rywalizację i wyjątkowe osiągnięcia, ale raczej o pracę nad wytrwałością, konsekwencją i odwagą. Potrzeba właśnie takiego zestawu cech, aby regularnie, kilka razy w tygodniu, podejmować aktywność fizyczną.
Rób to co lubisz
Wybierz to, co lubisz. Budujesz pewność siebie, nie mięśnie. To nie jest też terapia odchudzająca. Masz więc nieograniczone możliwości — spacer, rower, pływanie,
joga, taniec, bieganie, siłownia i wiele innych. Podczas wysiłku fizycznego dotleniasz całe ciało, w tym mózg, dlatego niektórzy zalecają lekki wysiłek fizyczny rano, przed rozmową
Kwalifikacyjną.
Odpuść sobie
Jest teoria, iż za brak pewności siebie u płci żeńskiej odpowiada odmienna reakcja na negatywne doświadczenia. Kobiety, bardziej niż mężczyźni, pielęgnują w sobie złe wspomnienia, co zniechęca do podjęcia kolejnego ryzykownego kroku i podkopuje wiarę we własne możliwości. Chłopcy odwrotnie, są zachęcani do działania i parcia do przodu bez względu na koszty, a to ich hartuje. Kobiety mają być miłe i nie oczekuje się od nich zażartej rywalizacji, kiedy więc mają wykuwać mocny charakter i budować pewność siebie? Problemem jest też obsesja na punkcie perfekcji. Kobieta we wszystkim chce być prymuską, w przeciwnym razie czuje, że zawiodła i tak nakręca się ta spirala niewiary. Może więc wystarczy tylko trochę bardziej polubić samą siebie, a i samoocena nagle pójdzie w górę?
CHCESZ SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ROZMOWY O PRACĘ ? POLECAM E-BOOK: ROZMOWA KWALIFIKACYJNA, NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I NAJTRAFNIEJSZE PYTANIA: https://sukcesomania.pl/e-book-rozmowa-kwalifikacyjna/ LUB USŁUGĘ SYMULACJĘ ROZMOWY O PRACĘ Z DORADCĄ ZAWODOWYM => https://sukcesomania.pl/symulacja-rozmowy-kwalifikacyjnej-o-podwyzke/
Bibliografia:
„Zawodowa odnowa” autorstwa Izabeli Wołyniec – Sobczak.