Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) 2.16/00064/2023
Zgodnie z zen czas wartościowy to czas spędzony w pełnej świadomości.
Przez zen rozumie się także „spokojny umysł”, „kontrolowanie procesu myślenia”, „przyswajanie koncepcji”. Jest to koncentracja myśli na jednym punkcie i kontemplowanie prawdy życia poprzez praktykę siedzącej medytacji. Dzięki praktyce zen umysł odzyskuje świeżość, a myślenie staje się przejrzyste niczym woda. Innymi słowy, zen to wyzwolona świadomość, narzędzie i ostateczne schronienie.
Twórca szkoły Zen Seung Sahn mawiał: „Wszyscy na tym świecie szukają szczęścia na zewnątrz, a nikt nie rozumie swojego własnego wnętrza. Każdy mówi: „ja”, „ja chcę tego”, „ja jestem jak tamto”. Ale nikt nie rozumie tego „ja”. Gdy się urodziłeś, to skąd przyszedłeś? Gdy umrzesz, dokąd pójdziesz? Jeżeli będziesz uczciwie pytał: „Kim jestem?” wtedy wcześniej czy później trafisz na ścianę, gdzie całe myślenie jest odcięte. Nazywamy to „umysłem nie-wiem”. Zen jest utrzymywaniem tego umysłu „nie-wiem” zawsze i wszędzie.”— [Źródło Wikipedia].
Oddaj przedmioty
Pomoc innym to punkt wyjścia do szczęśliwego życia. Wysoko ceniony w zen stan pustki charakteryzuje się całkowitą jasnością umysłu, którego nie zakłócają pragnienia ani jakiekolwiek przywiązanie. Ten brak myśli jest podstawą nauk Buddy i jego fundamentalnych idei nietrwałości. Budda nauczał, że ludzkie cierpienie wynika z tego, iż nie jesteśmy świadomi tych zjawisk. Innymi słowy, odczuwamy zgubienie i niepokój, kiedy nie potrafimy pogodzić się z tym, że świat nieustannie się zmienia, wierzymy lub nieświadomie żywimy nadzieję, że nasze ja, dobytek oraz ludzie, którzy nas otaczają, nigdy się nie zmienią ani nas nie opuszczą.
Cierpimy, gdy ta nadzieja okazuje się płonna. Wszystko oddziałuje na siebie nawzajem. Poczujesz szczęście, gdy ludzie wokół ciebie również je poczują. Pomoc innym może ci pomóc w osiąganiu własnego szczęścia. Okres świąteczno – noworoczny to wyjątkowy czas, gdy warto wybaczać, być bardziej pomocnym, empatycznym. To czas kiedy warto zwrócić się ku bardziej potrzebującym. Nikt w tym okresie nie powinien głodować ani przebywać w zimnie. Może czas pomyśleć o zredukowaniu swojego dobytku? W dzisiejszych czasach łatwo nam kupować wiele niepotrzebnych rzeczy. Gromadzimy bardzo dużo różnych przedmiotów i nie rzadko ciężko nam się rozstać z rzeczami, które od lat kurzą się w piwnicy czy na strychu. Prawda jest taka, że jest małe prawdopodobieństwo, że stara rzecz nam się ponownie przydać. Jedno jest pewne – na pewno mogłaby się przydać komuś biedniejszemu.
Nie trzymaj się kurczowo własnych przekonań odnośnie tego, jak coś powinno wyglądać. Praktykuj nieprzywiązywanie się. Nie przywiązuj się do rzeczy martwych. To tylko przedmioty. Raz na kwartał zredukuj swój dobytek, oddając niepotrzebne rzeczy bardziej potrzebującym. W ten sposób będziesz służył szczęściu innych. Pamiętaj o tym, a poczujesz znacznie większe zadowolenie z życia.
Dystans do słów
Naucz się zachowywać dystans w usłyszanych słowach. Słowa są ważne. Ale jeszcze ważniejsze jest to, aby nie ulegać ich wpływowi. Czasem w pracy lub w kontaktach społecznych czujemy się zranieni skierowanymi do nas słowami. Nawet jeśli druga osoba chce nas tylko do czegoś zmotywować, możemy odebrać jej komunikat jako okrutny. Jedno słowo z ust kogoś nam bliskiego może zranić jak sztylet. Szczególnie w okresie świąteczno – noworocznym, gdy spotykamy się w dużym gronie rodzinnym, jesteśmy bardziej narażeni na komentarze bliskich, opinie czy tez krytykę naszych dzieci, rodziców, dziadków czy tez wujków.
Powinniśmy jednak szybko zapomnieć o negatywnych komentarzach. Może w tym pomóc umiejętne „niezwracanie uwagi”. Mówi się, że umysł zen powstaje „nieporuszony, nawet gdy wieje osiem wiatrów”. Starajmy się pozostać niewzruszeni, a nawet spokojni i pogodni, bez względu na sytuację. Spróbuj uwolnić się od swojego przywiązania zarówno do rzeczy, jak i do słów. Nawet jeśli twoja relacja z drugim człowiekiem jest napięta, nie przywiązuj się do niej. Postaraj się od niej zdystansować. Oto mądrość Buddy. Jeśli chcemy być wolni, musimy zadbać o nieograniczony umysł.
Sztuka prostego życia
„Musimy mieć umysł początkującego, wolny od posiadania czegokolwiek, umysł, który wie, że wszystko znajduje się w płynącej przemianie. Wszystko istnieje jedynie chwilowo w swoim obecnym kształcie i barwie”. Cytat pochodzi od Shunryu Suzuki – z książki „Umysł zen, umysł początkującego”.
Więcej porad jak osiągnąć szczęście i spokój przeczytacie w książce autorstwa japońskiego mnicha zen Shunmyo Masuno pt.; „Sztuka prostego życia”. Czerpiąc ze starożytnej wiedzy, Shunmyo Masuno pokazuje, jak praktykować zen w codziennym życiu za pomocą konkretnych i niezwykle prostych wskazówek.
Bibliografia: Shunmyo Masuno pt.; „Sztuka prostego życia”.
sukcesomania