Stwórz prosty budżet domowy i system, który potem pozwoli ci się go trzymać. Dlaczego? Pozwoli ci to poukładać twoje sprawy finansowe. Budżet to po prostu plan, narzędzie, które pozwoli ci sprawdzić, gdzie powinny płynąć twoje pieniądze zamiast na co dzień przeciekać między palcami, albo w „dziurawych kieszeniach”.
Nie musisz się trzymać budżetu ściśle przez resztę życia, le jeśli twoje finanse nie mają się tak dobrze, jak powinny, używaj go, żeby osiągnąć lepsze rezultaty. Kiedy już tak się stanie, możesz przejść na autopilota i prawie nie zaprzątać sobie nimi głowy.
Utwórz prosty arkusz kalkulacyjny
Użyj program Excel. W jednej kolumnie wylicz swoje miesięczne wydatki (czynsz, kredyt, raty, opłaty za media itd.) czyli wszystko to, za co regularnie płacisz raz w miesiącu. Potem wylicz różne wydatki (zmieniające się co miesiąc) takie jak zakupy, benzyna, jedzenie poza domem i tym podobne. Później powinnaś dodać nieregularne wydatki Takie jak np. podatek od nieruchomości i samochodu, kupno ubrań, ubezpieczenia OC itd.
W drugiej kolumnie wprowadź kwoty za wszystkie wydatki. Upewnij się, że wpisujesz odpowiednie sumy za takie rzeczy jak benzyna i zakupy, żeby nie zabrakło ci na nie pieniędzy. Upewnij się też, że uwzględniłaś minimalne raty spłat długów i fundusz na nieprzewidziane wydatki.
Teraz wypisz swoje miesięczne źródła dochodu. Użyj funkcji „suma”, żeby podliczyć kwoty w kolumnach. Jeżeli wydatki są większe niż dochody, musisz je dostosować, aż staną się równe a najlepiej niższe.
Na czym najłatwiej zaoszczędzić ? Na żywności.
Oszczędzaj na żywności
25% żywności jest wyrzucane. Na każde 1000 zł wydane na jedzenie w ciągu miesiąca wyrzucamy ¼ tej kwoty do śmieci. To potężna suma.
Kupuj częściej, ale mniej: Jeśli dużo żywności u Ciebie się psuje to oznacza, że masz dosyć pośpieszny tryb życia, sporo pracujesz i nie masz czasu na ułożenie swojej tygodniowej diety – dlatego nie rób zakupów na tydzień! Dużo taniej dla Ciebie będzie tuż po pracy zajść do sklepu i kupić to co na następny dzień będzie Ci potrzebne. Dzięki temu nie będziesz wyrzucać żywności.
Rób listy zakupów: Zacznij robić listy zakupów przed wyjściem do sklepu i trzymaj się ich. Dzięki temu nie wydasz pieniędzy na rzeczy, których naprawdę nie potrzebujesz. Zacznij również układać swoje menu na kilka dni do przodu.
Na oszczędzanie żywności wpływ ma też wiele czynników jak odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych tak, żeby zbyt pospiesznie się nie psuły.
Zbieraj paragony: Będą one nam potem potrzebne do oszacowania domowego budżetu. Dzięki nim dokładnie wiemy na co wydajemy pieniądze. Wymaga to oczywiście chwili analizy, trzeba to wszystko rozpisać i policzyć, ale korzyści z tego są ogromne.
Gotuj z resztek: Staraj się uruchomić wyobraźnię i zużywaj reszty jedzenia w nowych potrawach. Np. jeśli zostało ci pół ugotowanego woreczka ryżu i 2 różyczki kalafiora, zrób z nich kotlety. Z resztek różnych kiełbas i warzyw możesz zrobić omlet. W tworzeniu nowego menu ograniczać cię będzie tylko twoja fantazja.
Jeśli mimo wszystko nadal trudno ci rozdysponować pieniądze tak, że nie rozeszły się w dwa tygodnie, włóż odpowiednie kwoty, jakie myślisz, że będą ci potrzebne, do osobnych kopert – jedna na jedzenie, jedna na benzynę, jedna na rozrywkę itd.
Wejdzie w krew
Gdy już rozpoczniesz swoją przygodę z oszczędzaniem szybko przekonasz się, że chociaż wciąż zarabiasz tyle samo, to na twoim koncie jest więcej pieniędzy. To zaś zapewni Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa i pozwoli zgromadzić środki na np. wymarzone wakacje.
Najtrudniej jest…zacząć. Gdy już wykonasz ten pierwszy krok, każdy kolejny będzie łatwiejszy. Z czasem oszczędzanie na tyle wejdzie Ci w krew, że przestaniesz w ogóle zauważać to, że planujesz wydatki a „srebniki” zaczną się cudownie rozmnażać.
sukcesomania