Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

6 kroków na nieplotkowanie

„Gdzie diabeł dobranoc mówi do ciotki,
gdzie w cichej niezgodzie przyszło nam żyć,
na piecu gdzieś mieszkają plotki,
wychodzą na świat, gdzie chce im się pić.
Niewiele im trzeba, żywią się nami,
szczęśliwą miłością, płaczem i snem,
zwyczajnie, ot, przychodzą drzwiami,
odchodzą, gdy ktoś postraszy je psem”.
 Autor: Agnieszka Osiecka, Ludzkie gadanie
Ludzie produkują plotki niczym plastik w chińskiej fabryce. A czym jest plotka z definicji ? „Plotka – niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska, powodująca utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy.”

Plotkowanie kiedyś było pozytywne
Naukowcy ustalili, że pierwotnie plotka służyła do podtrzymywania więzi plemiennych oraz zdobywaniu informacji o sobie nawzajem. Później przekształciła się w element pewnej gry, czasem i interesowności. Amerykańscy naukowcy określili, że spędzamy co najmniej 60% czasu w dorosłości, na rozmowach o ludziach, którzy nie są z nami w tym czasie.

Jak się pozbyć nawyku plotkowania?
Proces pozbywania się zniechęcającego nawyku polega na obcowaniu z bodźcem i na świadomym opieraniu się pokusie. Na początku możesz też dostawać kręćka, gdy tak bardzo będziesz chciał ulec pokusie, a nie będziesz mógł tego zrobić. Spokojnie, to uczucie kiedyś przeminie.
Najważniejszym detalem tej metody jest świadome odczuwanie tego kusicielskiego wrażenia, które zwykle prowadzi cię do niepożądanego zachowania – i opieranie się mu. W ten sposób ćwiczysz samokontrolę i rozwijasz swoją świadomość. Polega to na tym, że po prostu zdajesz sobie sprawę z tego, że pojawia się bodziec. Jesteś świadomy pojawienia się pokusy. Masz małą chwilę, w której możesz podjąć decyzję o powstrzymaniu się i po prostu to robisz.
6 kroków na nieplotkowanie
1. Zmień temat
Stajemy się często biernymi współuczestnikami plotki, to takie coś jak „bierne palenie”.  W takim przypadku, gdy mowa jest o konkretnej osobie, zamiast pozwolić się rozkręcać plotkarzowi, lepiej w kontrze powiedzieć coś pozytywnego o bohaterze plotki, podkreślić umiejętności czy zasługi, zatrzymując rozbieg informacji po czym zmienić temat na całkowicie inny. Może temat pogody? Albo już wiem! Choroby. To jeden z ulubionych tematów Polaków. Przecież wszyscy na coś chorują.
3. Zmień plotkę w wartościową rozmowę
Wszystkie informacje, nawet te przedstawiane negatywnie można przeformułować w coś pozytywnego, albo chociaż neutralnego. W takiej chwili wyobraź sobie szklankę do połowy pełną a nie pustą. Buduj zawsze wypowiedzi konstruktywne, które dadzą rozmówcy do chwili refleksji i przyniosą przyjemną i nie szkodliwą dyskusję.
4. Bądź szczery
To również jest metoda na zatrzymanie plotki i zwrócenie uwagi plotkarzowi na możliwy jej odbiór przez inne osoby. Dopóki ktoś głośno nie powie „stop” w sposób asertywny słysząc powtarzane nieprawdziwe informacje, ich wydźwięk może przez plotkarza pozostać nieświadomy. Przecież to pewnie jego nawyk. Wyrażenie swojego protestu uciszy zapał do „informowania” innych w przyszłości.
5. Unikaj wampirów energetycznych
Odetnij się stanowczo od tak zwanych wampirów energetycznych, czyli osób, które emanują negatywną energią, które wysysają z ciebie radość i przytłaczają swoją osobą. Wiem, że to trudne, ale wokół nas jest wiele fantastycznych ludzi i szkoda życia na tracenie go dla kogoś, kto nie daje nic dobrego od siebie.
6. Zapytaj o intencje
Najlepiej zapytać o cel powtarzania takiej informacji. Wciągnięcie osoby powtarzającej plotki  bezpośrednio w dany problem, powinno przystopować jej przesadne zakusy w tym kierunku.
Podsumowując. Pamiętaj, trening czyni mistrza. Kiedy pojawiają się pierwsze efekty? Naukowcy stwierdzili, że czynność wykonana 100 razy przez ok. 21 dni przynosi już niesamowite efekty. Oczywiście wciąż będzie się zdarzać, że poddasz się tej pokusie, lub że nie zauważysz „tego momentu“. Z każdym dniem prób coraz częściej zwyciężać będzie samokontrola. Zyskasz zdolność kontrolowania tego odruchu. Wciąż poradzenie sobie z tym nawykiem będzie wymagać od Ciebie wielu wysiłku, ale będzie to już bardziej prostsze niż dawniej. Zacznij od teraz.

sukcesomania