Sądzimy, że żyjemy pełnią życia, ale tak nie jest. Zamiast tego często zamieniamy długofalowy cel na krótkotrwałą przyjemność. Kiedy niezdrowo się odżywiamy, brakuje nam okazji, aby dostarczyć organizmowi stosownego paliwa. Kiedy oglądamy zbyt dużo telewizji albo spędzamy zbyt wiele czasu w Internecie, tracimy okazję, by kontaktować się z ludźmi w realnym świecie. Kiedy zaniedbujemy ćwiczenia, tracimy okazję, aby cieszyć się przygodami dostępnymi dla tych z fizyczną odpornością. Kiedy przesiadujemy do późna w nocy i przesypiamy poranek, tracimy najbardziej produktywną część dnia. Kiedy kupujemy więcej, niż nam potrzeba, tracimy okazję aby żyć swobodnie i bez obciążeń. Kiedy wydajemy więcej, niż zarabiamy, zakładamy sobie kajdany długu. Kiedy wydajemy zbyt dużo pieniędzy na siebie, tracimy okazję, aby odnaleźć większą radość w byciu szczodrym dla innych.
Przejmij w życiu ster
Sposobem na uniknięcie tego rodzaju błędów jest odnalezione celu w życiu. Oznacza to, że rozważamy wszystkie możliwości i podejmujemy długofalowe decyzje obejmujące większe cele. Jeżeli jakaś aktywność, decyzja albo nawyk nie przybliżają nas do celu albo do tego, na czym nam zależy, powinnyśmy je odrzucić. Zwykle bowiem tylko odciągają nas od tego, co naprawdę ma znaczenie. Zasada czerpania więcej z mniej ma szersze zastosowanie, także poza naszym gospodarstwem domowym.
Statystyki przerażają
Zastanówmy się nad trzema obszarami, w których możemy z korzyścią wprowadzić celowość w naszym życiu: rozkład dnia, ciało i relacje.
Tempo współczesnego świata ciągle rośnie. Technika i komunikacja nieustannie się rozwijają, a informacje przepływają coraz szybciej. Wydaje się, że pracodawcy i media społecznościowe ciągle nagradzają tych, którzy pozostają w nieprzerwalnym kontakcie. Oczekiwania, wymogi i dostępność rosną – w odróżnieniu od liczby godzin w tygodniu. W rezultacie jesteśmy coraz bardziej zajęci.
Dowodzą tego statystyki. W Polsce 75 % rodziców jest zbyt zajętych, aby czytać dzieciom przed snem. Coraz więcej dzieci trafia do dziennych placówek opiekuńczych i na zajęcia pozalekcyjne. Ciężko jest nam znaleźć czas na wakacje. Przeciętny Polak określa u siebie poziom stresu na 5 w 10 punktowej skali, w znacznym stopniu za sprawą wypełnionego grafiku i nacisku na zarabianie, w celu utrzymania akceptowalnego stylu życia.
Szybko, szybciej, najszybciej
Nasze szybkie tempo życia rzadko przynosi nam korzyści na dłuższą metę, ponieważ zapracowane życie to życie pozbawione refleksji. Często jesteśmy tak bardzo zaprzątnięci bieganiem od jednej sprawy do drugiej, ze nie uświadamiamy sobie, jak bardzo zawładnął nami nasz plan dnia. Nie widzimy też, jak nadmiar obowiązków może nam szkodzić. Wygląda na to, że dla wielu z nas życie w biegu stało się oczywistością. Tak jak nadmiernie wydajemy i gromadzimy materialne rzeczy, tak samo zbytnio uzależniamy się od kalendarza.
Oczywiście istnieją w życiu czynniki, które wymuszają zobowiązywania i okresy koncentracji. Nigdy nie powinniśmy zniechęcać się do ciężkiej pracy nad ważnymi rzeczami. Niestety większość z nas koncentruje się na niewłaściwych rzeczach i wszyscy zgadzamy się na to, aby naszym planem dnia rządziły założenia.
Wiele kłamstw, które słyszymy od urodzenia, wypiera w naszym życiu to, co najważniejsze. Zamiast cieszyć się spokojnym, celowym życiem, spieszymy się od jednej zbędnej błahostki do drugiej. I ostatecznie nikt na tym nie zyskuje.
Nie zajmujcie się tak bardzo pogonią za niewłaściwymi rzeczami, bo tracicie radość czerpaną z rzeczy właściwych czyli tych ważnych.
Oto 4 kroki do minimalizmu wg Joshua Beckera, jednego z czołowych amerykańskich minimalistów.
1. Dbajcie o przestrzeń w codziennej rutynie.
Znajdźcie w swoim poranku chwilę na oddech, zanim zaczniecie dzień. Nie śpieszcie się z lunchem. Wykorzystujcie przerwy w pracy między zadaniami. Inwestujcie w samotność, modlitwę lub medytację. Zacznijcie od zaraz kultywować krótkie chwile wytchnienia w waszym zapracowanym dniu.
2. Redukujcie to, co rozprasza waszą uwagę
Obecnie za jednym kliknięciem myszy lub ruchem palca zostajemy natychmiast przeniesieni do świata, który z radością zagarnie całą naszą ciekawość. Jednak nie możecie rozwijać się w żadnym obszarze życia, jeżeli interesują was wszystkie obszary. Celowo ograniczajcie wszelkie elementy odwracające uwagę, wyłączajcie powiadomienia i aplikacje w smartfonie, sprawdzajcie pocztę tylko dwa razy dziennie i ograniczcie liczbę logować w serwerach informacyjnych, rozrywkowych i mediach społecznościowych.
3. Szukajcie wolności w słowie „nie”.
Seneka napisał: „ Wszyscy są zgodni co do tego, że człowiek zajęty nie może należycie uprawiać żadnej umiejętności”. Uświadomcie sobie wartość słowa „nie”. Nauka odmawiania mniej ważnych zobowiązań otwiera wasze życie na realizowanie tego, co ważne.
4. Doceniajcie i planujcie odpoczynek.
Jednym z powodów, dla których nasz plan dnia jest tak bardzo wypełniony, jest nieumiejętność dostrzeżenia wartości odpoczynku. Tymczasem jest on korzystny dla naszych ciał, umysłów i dusz. Przeznaczcie jeden dzień w tygodniu na odpoczynek i dla rodziny. Zaznaczcie go w kalendarzu ( w końcu je tak lubicie) a potem brońcie za wszelką cenę.
Na zakończenie
Zasady posiadania mniej mają zastosowanie do naszego planu dnia i wzywają nas do usunięcia tego, co nieważne. Wprowadzają także celowość w związku z naszym zdrowiem i dbałością o ciało. Minimalizm to antidotum na błędne koło zakupów, stresu, braku czasów i nadmiar rzeczy. Dzięki minimalizmowi zrozumiesz, że mniej to tak naprawdę więcej: czasu, energii, pieniędzy, więcej wolności i hojności i lepszy przykład dla dzieci. Jeśli chcesz się bardziej zagłębić w temat minimalizmu to polecam książkę autorstwa Joshua Becker, pt.: „Im mniej, tym więcej”.
Bibliografia: Joshua Becker „Im mniej, tym więcej”
sukcesomania