Co trzecia kobieta w naszym kraju przynajmniej raz wżyciu była ofiarą przemocy, a tylko 20% jej sprawców zostaje skazana. Ile jest kobiet, które nigdy nie powiedzą, nigdy się nie przyznają, że były poniżane, bite, upokarzane? Ich wstyd jest tak wielki, że milczą na temat tego, co się wydarzyło.
W Polsce nadal problem przemocy wobec kobiety spychany jest na margines. W dobie pandemii koronawirusa problem ten jeszcze bardziej się nasilił.
Kłótnia i płacz to nie sposób
Wiele kobiet wierzy, iż wdając się w kłótnie ze swoim partnerem, faktycznie stają w swojej obronie….
Jednak taki sposób zachowania jest na ogół nieskuteczny. Za każdym razem kiedy kobieta się broni, usprawiedliwia czy wpada w histerię, zachowuje się dla swojego oprawcy biernie a nie jako osoba panująca nad sytuacją. Uległość i chęć łagodzenia konfliktu sygnalizują oprawcy, że ofiara czuje się pokonana i bezbronna, co powoduje kontrolę nad ofiarą. Jeśli kobieta nie wyraża jasno, co będzie, a czego nie będzie akceptować, pozostawia swojemu partnerowi przewagę nad sobą. Broniąc swoich racji kłótnią i krzykiem, będzie okazywała, że traci panowanie nad sobą, tak samo usprawiedliwiając się i płacząc. Oprawca wygrywa, jeśli tylko uda mu się wyprowadzić partnerkę z równowagi, bez względu na to, w jaki sposób ona to wyraża.
Lista zachowań, które są nieskuteczne
Zobacz, jak wiele z nich to część twoich zwykłych reakcji na złe traktowanie ze strony partnera.
· Przepraszanie
· Usprawiedliwianie się
· Płacz
· Wdawanie się w dyskusje
· Stawianie we własnej obronie
· Usiłowanie wyjaśnienia własnego punktu widzenia
· Krzyki
· Groźby
Zamiast tych zachowań zastąp je następującymi zwrotami:
· Tak myślę
· Tak sądzę
· Tak zrobię
· Tego nie zrobię
· Chcę, aby tak było
Ogranicz natomiast używanie poniższych zwrotów:
· Przepraszam cię
· Czy tak będzie dobrze?
· Czy zgadzasz się ze mną?
· Podoba ci się
· Jeśli ma ci sprawić przykrość, zrobię tak, jak chcesz.
Poznaj swoje prawa
Ludzie doceniający swoją wartość potrafią powiedzieć: „powiem ci, co o tym sądzę, a tobie może się to podobać lub nie”. W dobrym związku mogą istnieć dwa różne zdania.
Poznaj osobisty kodeks praw każdego człowieka w związku partnerskim, jaki sformułowała Susan Forward, jedna z najwybitniejszych amerykańskich psychoterapeutek. Pamiętaj, że masz prawo do:
· Szacunku
· Uprzejmości
· Mieć prawo do mówienia, tego co myślisz
· Masz prawo być wysłuchana
· Masz prawo być traktowana poważnie
· Masz prawo być zrozumiana
· Masz prawo do własnych przekonań i poglądów
· Masz prawo oduczać złość, smutek i inne trudne emocje
· Masz prawo powiedzieć „nie”
· Masz prawo popełnić błąd
· Masz prawo zmienić zdanie
· Masz prawo domagać się wsparcia emocjonalnego lub pomocy
· Masz prawo nie ponosić odpowiedzialności za niczyje problemy czy złe zachowanie
· Masz prawo protestować przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu lub krytykowaniu
Ponadto możesz też pragnąć zmiany rozkładu sił w waszym związku. Czyli do bycia równorzędnym partnerem w sprawach pieniężnych, aby twoje pragnienia seksualne były tak samo ważne jak jego, do szacunku dla pracy, jaką wykonujesz (bez względu na to czy wykonujesz ją w domu czy poza domem), abyście angażowali się w sprawy, które są dla ciebie ważne, a nie tylko w te, które on wybierze.
W tym „osobistym kodeksie praw” nie ma nic obraźliwego ani agresywnego wobec nikogo. Nie przejmuj się, jeśli te prawa wydają ci się zbyt korzystne dla ciebie lub pozostające w sprzeczności z poglądami które wpajano ci na temat tego, czego możesz oczekiwać w małżeństwie. To są twoje podstawowe, prawa które muszą być respektowane.
Gdzie po fachową pomoc ?
Czasem jednak nasza asertywna i pewna siebie postawa nie wystarcza, wtedy koniecznie trzeba zgłosić się po fachową pomoc. Wtedy zadzwoń na infolinię 801 109 801, pod numerem której można uzyskać pomoc. Warto, by ta wiadomość dotarła do kobiet, które dotychczas nie wiedziały, gdzie się zwrócić.