Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Mężczyźni są jak jaskiniowcy a kobiety jak fale


Mylnie myślimy, że jak nasi partnerzy nas kochają to będą reagować i zachowywać się tak samo jak my. Różnimy się sposobem komunikacji, reakcji, okazywaniem uczuć.
Mężczyzna od wieków polował, walczył, czyli robił wielkie rzeczy. Kobiety organizowały drobne czynności w społeczności takie jak uprawa, gotowanie, opieka nad dziećmi. U mężczyzny jest często obsesja osiągania sukcesu by zdobyć miłość a u kobiety obsesja by być idealną kobietą by zdobyć miłość. Dlatego gdy kobieta udziela mężczyźnie rad, mężczyzna odczytuje to tak, że kobieta sugeruje mu, że nie potrafi zrobić czegoś samodzielnie. Odczytuje to tak  jako brak zaufania i aprobaty.
Natomiast samopoczucie kobiety w dużej mierze jest uzależnione od jakości związku. Kobiety gdy czują się kochane to rozkwitają. Kobieta zwierzając się nie oczekuje od mężczyzny rozwiązań lecz bliskości i zrozumienia. Kobiety powinny ćwiczyć akceptację mężczyzny i oduczać się w dawaniu rad i krytykowaniu.
Mężczyźni zamykają się w sobie i odcinają. Kobiety natomiast rozpamiętują, angażują się emocjonalnie. Dlatego żartobliwie mówiąc, kłótnia z kobietą jest jak koncert. Najpierw nowości a potem największe hity.
Mężczyźnie pomaga rozwiązanie problemu a kobiecie wypowiedzenie go na głos. To jej daje ukojenie. Gdy kobieta tłamsi w sobie negatywne uczucia, po pewnym czasie zabija w sobie i te pozytywne.
Motywacją do działa dla mężczyzny jest moment kiedy czuje, że jest potrzebny a kobiety gdy są otoczone opieką.
Kobieta odczuwa obawę przed braniem a mężczyzna boi się dawać. Kobiety stosują liczne metafory, uogólnienia, katastrofizują. Język mamy ten sam ale znaczenie naszych słów jest odmienne.
Największym wyznaniem dla kobiety jest reakcja i interpretacja milczenia mężczyzny. Gdy mężczyzna milczy, kobieta myśli o najgorszym. Kobieta myśli na głos. I dopiero w momencie wypowiedzenia słów dochodzi do niej sens w trakcie mówienia. Mężczyzna natomiast w ciszy kształtuje wypowiedzi a gdy nie zna odpowiedzi to … nie mówi nic.
Najlepszym makijażem dla kobiety jest szczęście i uśmiech a to jest też najlepszym afrodyzjakiem na mężczyzny. Kobieta winna prosić partnera wprost bez wyrażania krytyki i bez nachalnego doradzania. Wystarczy, że wprowadzimy w swoje życie kilka zmian. One nie oznaczają wyrzekania się swojej tożsamości.
Mężczyzna ma prawo do jaskini. Kobieta ma prawo do niepokoju.
Zanim przejdę do dalszych przemyśleń poznajcie podstawowe potrzeby w związku dla Niej i dla Niego.
Podstawowe potrzeby związku kobiety:
·         Troska
·         Zrozumienie
·         Szacunek
·         Poświęcenie
·         Uznanie
·         Zapewnienie
Podstawowe potrzeby w związku mężczyzny:
·         Zaufanie
·         Akceptacja
·         Docenienie
·         Podziw
·         Aprobata
·         Zachęta 
Mężczyzna jest jak jaskiniowiec
Do pewnego stopnia mężczyzna gubi się w zbliżaniu z partnerką. Odczuwając jej potrzeby, problemy, emocje, zatraca poczucie swojej tożsamości. Chowa się do swojej „jaskini” by znów odbudować swoją autonomię. Mężczyzna oscyluje między potrzebą bliskości a tęsknotą do niezależności.
W jaki sposób odbywa się zakłócenie cyklu uczuciowego?
             Ściągając faceta z jaskini
             Karząc go, że się oddalił
Dlatego mężczyzna powinien uspokoić kobietę, że za niedługo z jaskini wróci.
Kobieta jest jak sinusoida
Kobieta natomiast unosi się i upada.  Wpada czasem w dołek, następuje wtedy rozładowanie emocji. Wtedy odczuwa pustkę i smutek. Wtedy potrzebuje więcej dowodów miłości. Kiedy kobieta nie akceptuje siebie nie akceptuje także partnera. Kiedy Kobieta tłumi swoje negatywne uczucia, gasną również uczucia pozytywne i jej miłość umiera. Kobieta potrzebuje bezpiecznego wsparcia i to zamortyzuje jej upadek. Gdy kobieta jest u szczytu odczuwa zadowolenie z tego co ma, a jak jest w dołku martwi się  tym czego nie ma. Jeżeli Mężczyzna nauczy się słuchać kobietę, nie popadając w złość. Da jej piękny prezent – możliwość wyrażenia uczuć. Jeśli kobieta ma szansę wyrazić swoje uczucia, emocje, lęki, tym więcej może potem zaoferować mężczyźnie czyli zaufanie, docenienie. Natomiast im bardziej kobieta stara się zmienić mężczyznę tym bardziej mężczyzna stawia opór.
Nie naprawia czegoś co nie jest zepsute
Kobieto, naucz się akceptować niedoskonałości. Uznaj, że mężczyzny uczucia są ważniejsze niż doskonalenie go. Przestań go ulepszać. Ciesz się po prostu waszą miłością. Mężczyźni rzadko używają sformułowania „przykro mi”, w ich świecie oznacza to, że zrobił coś źle i musi przeprosić.
W każdym związku zdarzają się trudne chwile, dlatego właśnie szczególnie w tym czasie powinniśmy dbać o siebie nawzajem z szacunkiem i miłością. Nie jesteśmy idealni. Kobieta powinna okazać mężczyźnie, że jego starania budzą jej wdzięczność. Mężczyźni dumni są ze swojej samowystarczalności, dlatego są nauczeni, że jeśli potrzebują pomocy to o nią proszą, gdy jej nie potrzebują to po prostu nie potrzebują.
Miłość nie musi prosić
Dla kobiety dowodem miłości od mężczyzny jest to, że sam się domyśli i zaskoczy partnerkę. A prawda jest taka, że mężczyzna nie wie czego pragnie kobieta dopóki otwarcie o tym nie powie. Kobieto, jeśli w swoim związku nie otrzymujesz wsparcia jakiego pragniesz to prawdopodobnie albo o to nie prosisz, albo prosisz nieskutecznie. Kobiety popełniają błąd sądząc, że nie muszą wcale prosić o wsparcie. Kobiety intuicyjnie czują potrzeby innych i ofiarują wszystko czym dysponują, więc spodziewają się, że mężczyźni będą postępować tak samo. Jeśli kobieta nie prosi , mężczyzna myśli, że ofiarował jej już wystarczająco dużo.  Na szczęście jednak między tym, co przeżywamy a doskonałością jest miejsce na rozwój.
Rady dla mężczyzny: słuchaj aktywnie, okazuj zainteresowanie, troskę i miłość
Rady dla kobiety: formułuj jasno komunikaty bez oskarżeń i krytycyzmu. Mów wprost o swoich uczuciach.
Porozumienie między kobietą i mężczyzną jest rodzajem umiejętności, której jesteśmy w stanie się nauczyć.

Z jakiego powodu mówi kobieta a z jakiego mężczyzna?
Kobieta:
– aby przekazać lub uzyskać informację
– odkryć co właśnie chce powiedzieć (głośno myśli)
– aby poczuć się pewniej i poczuć ulgę w chwilach zdenerwowania
– aby zbudować zażyłość / więź
Mężczyzna:
– Tylko z jednego powodu: gdy ma do przekazania jakąś informację

Podsumowując, miłość ma szansę na swój rozwój i przetrwanie kiedy kobiety i mężczyźni są zdolni do szanowania i akceptowania swojej odmienności. I pamiętajcie kobieta potrzebuje miłości opiekuńczej a mężczyzna miłości ufającej.
sukcesomania