Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Nie zamartwiaj się tym, nad czym nie masz kontroli

Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.” – Epiktet

Tak już mamy. Lubimy martwić się na zapas. Układamy w głowie setki czarnych scenariuszy i wyszukujemy rozwiązania problemów, które jeszcze się nie pojawiły. I co ważne – bardzo prawdopodobne, że nigdy nas nie spotkają.
Maxie C. Maultsby powiedział kiedyś:
80% rzeczy, których się obawiasz nigdy się nie wydarzy, na 12% nie masz wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzisz. www.simplife.pl 
Obszary wpływu
Sprawy, które nas zajmują można podzielić na trzy obszary: brak wpływu, wpływ pośredni i całkowita kontrola. Poznaj dwa podejścia, które możesz wybrać.
Podejście proaktywnepostawa, w której przyjmuje się, że to jednostka odpowiedzialna jest za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów. człowiek proaktywny wyznacza sobie cele i wierzy w to, że może zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
Podejście reaktywnecharakteryzuje się biernością i przenoszeniem odpowiedzialności za swoje niepowodzenia na czynniki zewnętrzne, takie jak wychowanie, niesprawiedliwy i nieuczciwy pracodawca. osoba przyjmująca postawę reaktywną wykonuje zadania zawodowe minimalnym nakładem sił i wywiązuje się ze zobowiązań na ostatnią chwilę. 

Przykład nr 1
Podejście reaktywne:              Nic się nie da zrobić
Podejście proaktywne:           Poszukajmy jednak pewnych  możliwości.
Przykład nr 2
Podejście reaktywne:             Nie mogę tego robić, nie znam angielskiego
Podejście proaktywne:          Nauczę się angielskiego żeby móc się tym zająć
Zastanów się na co masz wpływ?
Wypisz wszystkie rzeczy, które od czasu do czasu chodzą Ci po głowie, wywołują emocje, jednak nie masz na nie absolutnie żadnego wpływu. Zwykle takimi rzeczami mogą być: pogoda, polityka, zachowanie twojego szefa.
Następnie wypisz to, na co masz wpływ jedynie pośrednio. Takie o których myślisz, że możesz na nie oddziaływać, jednak ostateczny rezultat nie zależy tylko od Ciebie ale również od osób trzecich. Mogą tu być kontakty z rodziną, zdrowie czy to ile zarabiasz.
W okręgu wewnętrznym wypisz te rzeczy na które masz absolutny wpływ. Takie nad którymi panujesz od początku do końca, gdzie zarówno rezultaty jak i przebieg całego procesu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To może być np. twoje psychiczne samopoczucie, albo to jak spędzasz swój wolny czas.
A teraz zastanów się: jaki sens ma przejmowanie się rzeczami, na które i tak nie masz żadnego wpływu?  Całą swoją energię skup za to na okręgu najbardziej wewnętrznym. Koncentruj się na tym, na co masz wpływ. Tak, to naprawdę jest takie proste. Tylko my jako ludzie niepotrzebnie wszystko komplikujemy, bo lubimy martwić się na zapas. 
Twój umysł stanie się bardziej przejrzysty. Znikną rzeczy, o których zwykle rozmyślasz. Nagle poczujesz, że wkroczyłeś w krystaliczny świat. Na tym właśnie polega uzyskanie większej duchowej lekkości.

sukcesomania